آشنایی با آلاچیق و انواع آن
ایجاد شده در : 06 خرداد 1400 املاک 0 63

آشنایی با آلاچیق و انواع آن

معمولا آلاچیق در فضا های سبز مانند محوطه باغ، پارک و روف گاردن قرار می‌ گیرد و به محیط اطراف دید دارد. همچنین یک مکان دنج و خلوت جهت استراحت می باشد و به شکل های مربع، شش ضلعی و غیره ساخته می ‌شود. جنس آن از چوب، فلز، پارچه و سنگ می باشد که مانند یک سایبان مورد استفاده قرار می گیرد و به انواع مختلفی دسته بندی می شود.

● آلاچیق مدرن

طرح آن به صورت مکعبی و از جنس فلز ساخته می شود و سقف آن صاف و هموار است.

● آلاچیق سنتی

سقف شیروانی و نمای چوبی این نوع سنتی، بسیار رایج می باشد که سقف آن نیز از چوب یا سفال است.

● آلاچیق پرگولا

در این مدل، سقف آن به طور کامل پوشیده نمی باشد و با گیاهان رونده به مرور زمان، محصور می شود که یک فضای زیبا و دلنشین را ایجاد می نماید.

● آلاچیق قابل حمل

سازه آن انعطاف پذیر، سبک و جمع شونده است و به هر مکانی قابل حمل می باشد. سقف آن از جنس پارچه های نایلونی است که در مقابل بارندگی مقاوم می باشد.

● آلاچیق زندگی

این نوع آلاچیق، مانند خانه، از امکانات رفاهی از جمله آشپزخانه، رختکن و مبلمان برخوردار می باشد و جهت زندگی در تابستان مناسب است.

● آلاچیق چوبی

نوع چوبی، یکی از پرکاربردترین آنها می ‌باشد. زیرا دارای یک نمای سنتی است که در جنگل و سواحل دریا استفاده می ‌شود.

امروزه افراد زیادی دنبال این هستند که از طبیعت اطراف خود، به نحو احسن استفاده نمایند. از این رو، از کمترین فضا بهره می ‌گیرند. این سازه، در مکان ‌های مختلف از جمله پارک ‌ها، جنگل ها، باغ ها، رستوران ها، بالکن ها، حیاط خانه و پشت بام، کاربرد فراوانی دارد. همچنین زندگی یکنواخت در شهر های شلوغ و مشکلات و مشغله‌ های کاری، سبب خستگی و پایین آمدن روحیه در افراد می‌ شود. لذا مکانی آرام و به دور از فضای شهری، تقویت روحیه و بازیابی انرژی از دست رفته را به دنبال دارد. بدین منظور، فضای دلنشین آلاچیق، بهترین گزینه برای این گونه افراد می باشد.

انواع آلاچیق

نکات اساسی در ساخت آلاچیق

  1. کسانی که می خواهند از آلاچیق در فصل ‌های گرم به صورت باز و در فصل های سرد به صورت پوشیده استفاده کنند، بهتر است از دیوار های آکاردئونی برای ساخت آن بهره بگیرند.
  2. معمولا نوع چند ضلعی آن، هزینه ساخت بیشتری دارد. بنابراین اگر محدودیت مالی دارید، آن را به صورت چهار ضلعی یا مربع بسازید.
  3. افرادی که در نظر دارند آلاچیق پوشیده با دید کامل داشته باشد، از شیشه برای دیواره های آن استفاده کنند.
  4. اگر دیواره ‌های آن از جنس فلز است، بهتر است برای جلوگیری از زنگ زدگی، حتما آن را رنگ آمیزی کنید.
  5. جهت تغییر مکان آن نیز باید کف سازی در مکان مورد نظر انجام شود تا قابلیت جابجایی داشته باشد.
  6. از آنجایی که آلاچیق یک فضای زیبا برای حیاط ویلا است، باید المان های تزئینی مناسبی داشته باشد. لذا طراحی و ساخت آن را به افراد متخصص و حرفه ‌ای بسپارید تا یک سازه عالی را در محوطه خود ایجاد نمایید.
  7. دقت داشته باشید که در طراحی و ساخت آلاچیق، نورپردازی بسیار مهم می باشد. مخصوصاً برای افرادی که تمایل دارند در تاریکی شب از این فضای آرامش بخش استفاده نمایند، از نور های مخفی بهره بگیرند.

مزیت و فواید آلاچیق

مزایای ساخت آلاچیق در ویلا

به طور کلی، ساخت آلاچیق در حیاط ویلا، ارزش و زیبایی آن را دو چندان می ‌کند و یک فضای بی نظیر و دوست داشتنی را ایجاد می نماید. در این راستا، یکی از برترین مزایای ساخت آن برای حیاط، استراحت و لذت بردن از طبیعت در تمام فصول سال می باشد.

همچنین دست مالک جهت استفاده های مختلف از فضای بیرون ویلا در انتخاب انواع طرح ها باز است. مثلاً جهت پذیرایی از مهمان در یک محیط زیبا و یا جمع شدن خانوادگی برای صرف غذا و گفتگو، می توانند طرح های مختلفی را ارائه دهند. حتی یک فضای بسیار عالی برای قرار دادن جکوزی است.

از مزایای دیگر آن، به جز کاربرد فراوانی که دارد، خاطرات خوب و خوشی را برای شما رقم خواهد زد. باید بدانید که طراحی و ساخت آن، به ارزش ملک شما می ‌افزاید و خریداران این گونه ویلا ها، از آن به عنوان یک ویژگی کیفی جذاب یاد می کنند. ایجاد محیطی خلوت و با آرامش نیز یک مزیت عالی برای آن می باشد.

خرید آلاچیق برای ویلا

موارد مهم جهت خرید و انتخاب آلاچیق و قیمت آن

برای انتخاب و خرید یک آلاچیق مناسب، دقت در کیفیت مصالح به کار رفته در آن، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. حواستان باشد که از دیوار های بلند برای احداث آن استفاده نشود. بهتر است به دنبال دیوار های کوتاه باشید تا هوا و نور به اندازه کافی در فضای داخلی آن به گردش درآید.

انتخاب یک آلاچیق خوب و باکیفیت، منوط بر منطقه ای است که در آن زندگی می کنید. مثلاً اگر در جای مرطوب ساکن هستید، نوع فلزی آن، گزینه خوبی می باشد.

در نوع با کیفیت آن، استحکام بدنه و کف، مهم است. قیمت آن نیز با توجه به نوسانات قیمت بازار، متغیر می باشد. البته یک سری عوامل از قبیل متراژ، جنس و کیفیت مصالح به کار رفته، نوع مبلمان، نوع طرح و نوع سقف آن، همگی در قیمت نهایی اثر گذار می باشد.

بهترین مکان جهت ساخت آلاچیق

برای ساخت آلاچیق، ابتدا باید در نظر داشته باشید که چه ساعاتی از روز می خواهید از آن استفاده نمایید. بهتر است مکانی را که در تابستان از باد خنک و در زمستان از گرمای خورشید برخوردارند را جهت نصب انتخاب کنید. بنابراین بر اساس سلیقه شما، در بخشی که آفتاب ‌گیر است یا سایه دارد، قرار داده می ‌شود.

به طور کلی، راحتی، آسایش و آرامش و نوع طراحی فضای حیاط شما، در نصب آن، مهم تلقی می ‌شود. بهتر است دور از درختان پر شاخ و برگ ساخته شود تا بعد ها سبب ایجاد مشکلات نشود. یک مورد مهم دیگر، قرار گیری آن بر روی خاک و سنگ می باشد که بر اساس خواسته شما و بهره گیری از نظر یک کارشناس حرفه ای صورت می گیرد.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها