انواع متریال نمای ساختمان
ایجاد شده در : 19 دی 1399 املاک 0 1401

انواع متریال نمای ساختمان

اصولا افرادی که به دنبال خرید ویلا و یا خانه‌ای برای خود هستند فاکتورهای مختلفی را مورد بررسی قرار میدهند، بدون شک یکی از حائز اهمیت ترین فاکتور ها متریال نمای ساختمان است. چندی پیش در وبلاگ ویلا سه انواع سازه‌های ساختمانی را مورد بررسی قرار دادیم ولی در این پست قصد بررسی کوتاه ولی خلاصه‌وار انواع متریال و نمای ساختمان را داریم که در نمای ساختمانی استفاده میشود.

در ابتدا به معنی واژه متریال در زبان لاتین "Material" میپردازیم، در واقع بصورت خلاصه وار به اجزای تشکیل دهنده یک شیء که میتواند از جنس فیزیکی و یا شیمیایی باشد گفته میشود. در صنعت معماری ازین کلمه بسیار استفاده شده و به عنوان یکی از رکن های اصلی در ساخت یک خانه اشاره میشود و انتخاب نوع آن بسیار مهم است.

متریال نمای ساختمان اصولا به دو مورد وابستگی شدید دارد، مکان و هزینه! این که سازه شما در کجا بنا شده است و شرایط آب و هوایی منطقه چگونه است انتخاب شما را برای استفاده از متریال محدود میکند، و از گزینه های باقی مانده این مقدار هزینه مد نظر شماست که انتخاب نهایی را برای شما رقم میزند; پس به شما پیشنهاد میکنیم باتوجه به 2 مورد بالا متریال نمای ساختمان خود را به بهترین نحو انتخاب کرده تا در آینده دچار پشیمانی نشوید!

نمای سفید و یا متریال سیمان سفید

از این نما به عنوان کم هزینه ترین متریال نمای ساختمان یاد میشود، جنس این نماها از سیمان سفید بوده و در انجام از سرعت بالایی برخوردار است. این نوع متریال در ایران و کشورهای غربی دارای محبوبیت خاصی است و بیشتر جلوه کلاسیکی را به خانه هدیه میدهد. نمای سفید اصولا در مناطق رطوبتی مانند شمال ایران نیازمند ترمیم سالیانه است.

متریال سیمانی

نمای سنگی

متریال نمای سنگ دارای شکوه و عظمت خاصی است و به همین دلیل این نوع متریال غیرقابل مقایسه با دیگر متریال ها است. اصولا نمای سنگی دارای هزینه بالایی است ولی ماندگاری و شکوه آن باعث شده تا بسیاری از طراحان از آن در نمای ساختمانی خود استفاده کنند. از متریال های سنگی در دو نمای داخلی و خارجی استفاده میشود که از جمله متریال سنگ برای نمای داخلی میتوان به: سنگ گرانیت، سنگ آهک، سنگ مرمر، سنگ مرمریت، ماسه سنگ و از متریال سنگ برای نمای خارجی میتوان به: سنگ مالون (سنگ بادبر)، سنگ گیوتین، سنگ دیوریت، سنگ تراورتن اشاره کرد.

متریال سنگی

متریال نمای شیشه‌ای

از این نوع نما معمولا در خانه های مدرن استفاده میشود که بیشتر در کشورهای غربی مشاهده میشود البته این نوع متریال نمای ساختمان رفته رفته جای خود در میان نماهای ایرانی باز کرده است. نمای شیشه ای زیبایی خاصی را به خانه هدیه میدهد و استفاده از آن نیازمند چارچوب‌ و عایق کاری مناسبی است. اصولا از نمای شیشه‌ای در ویلاهای مستقل و خارج از بافت شهرکی استفاده میکنند.

متریال شیشه

متریال نمای ساختمان از جنس آجر

از آجر به عنوان یکی از قدیمی‌ترین متریال های معماری یاد میشود. زیبایی و قالب های متنوع آن باعث شده تا در اکثریت متریال های شاهد حضور آجر باشیم. آجر در نمای داخلی برای زیبا سازی شومینه،‌تزئین راهروها و ... هم استفاده میشود. متریال آجری از زمان قدیم و تا هم اکنون در خانه های مدرن مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده از این نوع نما هیچوقت تکراری نخواهد شده و معماران با استفاده از ایده‌های خلاقانه در نوع بکار گیری از آجر به طرح های زیبایی دست پیدا میکنند.

متریال آجر

نمای کامپوزیت یا متریال آلومینیوم

متریال کامپوزیت از دو عنصر ماتریس و الیاف ساخته میشود، اصولا در خانه های غربی از این نوع نما بسیار استفاده میشود چراکه قدرت مانور در طراحی و سرعت انجام پروژه را افزایش میدهد. البته میزان استفاده از این متریال در شمال کشور و در ساخت ویلاهای مدرن قابل افزایش است. نمای کامپوزیت نیازمند یک عایق کاری قوی میباشد.

متریال کامپوزیت

متریال نمای ساختمان از نوع چوب

چوب زیباتری و آرامش بخش ترین نما در حوزه خود است. اصولا نما و یا دکوراسیون های چوبی حس خوبی را به مشتری هدیه میدهند. از متریال های چوبی میتوان به افرا، بلوط، ترمووود، کاج و صنوبر اشاره کرد که هر کدام دارای ضخامت و سطح ماندگاری خاصی هستند، البته نماهای چوبی اگه در شرایط آب و هوایی مناسبی استفاده شوند سالیان سال به همان شکل باقی میمانند. از بهترین و زیباترین چوب میتوان به چوب بلوط و ترمووود اشاره کرد که بیشتر در خانه های مدرن و شمالی استفاده میشود. استفاده از نمای چوب هزینه بالایی را در بر دارد.

متریال چوبی


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها