تصرف عدوانی چیست؟ نحوه پیگیری تصرف عدوانی
ایجاد شده در : 10 بهمن 1399 املاک 0 145

تصرف عدوانی چیست؟ نحوه پیگیری تصرف عدوانی

در تعریفی کلی اگر بخواهیم تصرف عدوانی را تعریف کنیم، باید بگوییم که اگر فردی ویلا یا زمینی را بدون رضایت صاحب آن تصرف و بهره برداری کند، تصرف عدوانی اتفاق افتاده است؛ در رابطه با این تصرف موضوعات گوناگونی وجود دارد که تصمیم داریم در ادامه برای شما آن‌ها نیز مطرح و بررسی کنیم.

انواع گوناگون تصرف عدوانی شامل چه مواردی می‌شود؟

این موضوع را می‌توان در دو نوع تصرف عدوانی کیفری و حقوقی دسته بندی کرد که شرایط برای هر کدام از آن‌ها گوناگون خواهد بود، در ادامه‌ی متن تعریف کاملی از نوع دو در اختیارتان قرار خواهد گرفت تا اطلاعات کاملی از این موضوع داشته باشید.

تصرف عدوانی حقوقی به چه معناست؟

طبق ماده 158 قانون دادرسی، تصرف عدوانی حقوقی به معنای آن است که یک فرد بدون اجازه و رضایت فرد دوم اموال غیرمنقول او را تصرف و بهره برداری می‌کند و در چنین شرایطی فرد شاکی از قانون درخواست برگشت مال خود را می‌کند. توجه داشته باشید که این موضوع حقوقی در رابطه با اموال غیرمنقول که شامل مسکن، اموال شخصی و زمین می‌شود، است.

شرایط پیگیری تصرف عدوانی حقوقی

اگر برای شما موضوع تصرف حقوقی پیش آمد، باید طبق ماده 158 آیین دادرسی شرایطی وجود داشته باشد تا قاضی بتواند به آن پرونده رسیدگی و حکم مناسبی را صادر کند؛ در ادامه برای شما شرایطی که باید وجود داشته باشد را بیان می‌کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید.

سابقه تصرف فرد شاکی: فرد شاکی باید از اموال غیرمنقول خود برای مدت زمان معینی استفاده کرده باشد و افراد و نزدیکان او مدت زمان استفاده را تایید کنند.

عدوانی بودن تصرف: باید این موضوع ثابت شود که در تصرف حقوقی، اموال غیرمنقول به زور و بدون رضایت فرد تصرف شده است تا قاضی بتواند برای آن حکم درستی صادر کند.

غیر منقول بودن اموال: توجه داشته باشید که تصرف عدوانی حقوقی مربوط به اموال غیرمنقول می‌شود و نمی‌توان این موضوع را به اموال منقول مرتبط ساخت.

تصرف عدوانی

بررسی تفاوت‌های تصرف عدوانی حقوقی با دعوای خلع ید

در رابطه با دو موضوع تصرف حقوقی و خلع ید تفاوت‌هایی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت و آن‌ها برای شما بررسی خواهیم کرد.

  • اولین و بارزترین تفاوت را می‌توان در رابطه با این موضوع در نظر گرفت که تصرف عدوانی مربوط به اموال غیرمنقول می‌شود اما دعوای خلع ید هر دو نوع منقول و غیرمنقول را شامل می‌شود.
  • امکان رسیدگی به پرونده تصرف عدوانی خارج از نوبت وجود دارد اما پرونده‌ی خلع ید باید مطابق با نوبت بررسی شود.
  • حکمی که برای پرونده تصرف عدوانی صادر می‌شود، بدون قطعی شدن مجاز به اجرا خواهند بود اما احکامی که برای پرونده‌ی خلع ید صادر می‌شوند، باید به طور قطعی تصویب و سپس اجرا شوند.

بررسی تصرف عدوانی یک ملک مشاع

در بسیاری از مواقع شاهد بوده ایم، یک ملک مشاع که دارای چند صاحب بوده، برای مدتی از ملک مورد نظر بهره برده‌اند اما با گذر زمان برای یکدیگر مزاحمت‌های گوناگونی ایجاد کرده‌اند؛ در چنین شرایطی باید گفت یک دعوای تصرف عدوانی اتفاق افتاده و باید برای رسیدگی اقدامات لازم صورت گیرد.

اگر برای شما چنین مشکلاتی پیش آمد، طبق ماده 12 آیین دادرسی باید به نزدیک‌ترین دادگاهی که در محل زندگی شما قرار دارد مراجعه کنید و موضوع که تصرف مال غیرمنقول شما است را مطرح کنید تا به آن رسیدگی شود؛ البته لازم به ذکر است که امروزه فرد شاکی می‌تواند به دفاتر خدمات الکترونیک رفته و درخواست خود را در آنجا به ثبت برساند.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها