روف گاردن چیست؟ نکات مهم در خصوص روف گاردن
ایجاد شده در : 04 اردیبهشت 1400 املاک 0 187

روف گاردن چیست؟ نکات مهم در خصوص روف گاردن

در واقع روف گاردن، باغ و فضای سبزی است که بر پایه تکنولوژی های مدرن روز، در پشت بام خانه ها و همچنین تراس های روباز ساختمان‌ ها احداث می‌ شود. طراحی و اجرای روف گاردن شاید به ظاهر، ساده به نظر برسد، ولی در عمل، به این صورت نمی باشد. معمولا فضای آن در حالت کلی، شامل مواردی از قبیل آبنما، آلاچیق، سایبان، ترکیبی از گیاهان سبز، مبلمان باغی و غیره می باشد.

از مهمترین نکات اجرایی در مورد روف گاردن، می‌ توان به ترتیب لایه های ایجاد شده روی سقف بتنی اشاره کرد. این لایه ها در حالت کلی به صورت سقف بتنی، لایه جلوگیری از نفوذ آب، اجرای عایق بندی، ایجاد سطح شیب دار، غشاء بام، ایجاد لایه زهکش، اجرای بستر گیاهی و در نهایت کاشت گیاه معرفی می شوند.

روف گاردن و کاربرد آن

روف گاردن و کاربرد آن

در اجرای روف گاردن، مشخصات متفاوتی را می توان برای آن در نظر گرفت، به نحوی که از لحاظ متریال کف بام، فضای مرکز و فضای اطراف، جنس مبلمان، نوع نورپردازی، نحوه اجرای فضای سبز و غیره با یکدیگر فرق می کنند. به طور مثال، گاهی اوقات در اجرای کف روف گاردن، از سنگ و موزائیک استفاده می‌ شود و شاید برخی از مالکان بر طبق سلیقه خود، کف را از جنس ترموود انتخاب کنند و یا اینکه برای نورپردازی، از چراغ باغی و نور مخفی و یا از چراغ محوطه استفاده کنند.

در هر حال، بر اساس انتخاب جزئیات مصرفی در اجرای روف گاردن، طراحی مورد نظر، باید مطابق با آن در نظر گرفته شود. از لحاظ نکات اجرایی، می توان عملیات ایزولاسیون آن را جزء موارد با اهمیت بالا دانست. زیرا این لایه، باعث عدم نفوذ آب به زیر سطح آن می ‌شود. برای این منظور، از روش ‌های مختلف مانند قیرگونی و ایزوگام بهره می گیرند. در خصوص اجرای آلاچیق در فضای روف گاردن، نکته مهمی را باید رعایت کرد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

در حالت کلی، نیروی باد وارده، در فضای روف گاردن بسیار زیاد است و نباید از آلاچیق های معمولی که بر روی زمین طبیعی اجرا می شود، استفاده کرد. لذا در طراحی و اجرای آلاچیق، از آنجایی که حتی برای متصل کردن آن به ساختمان، محدودیت ‌هایی وجود دارد، باید آلاچیق های مخصوصی را در نظر داشت.

در مورد انتخاب پوشش گیاهی مناسب در این فضا، بهتر است از گیاهانی که از لحاظ ماندگاری، تحمل گرما و نور مستقیم خورشید و همچنین پایداری در برابر وزش باد های شدید، از مقاومت بالاتری برخوردارند، استفاده نمود.

مزایا و معایب روف گاردن

مزایا و معایب روف گاردن

در ادامه راجع به مزایای اختصاصی و عمومی و همچنین معایب روف گاردن مطالبی را عنوان خواهیم کرد. مزایای اختصاصی آن را می ‌توان به عناوین مختلف بیان کرد:

  • استفاده بهینه از فضا که در واقع در ساختمان هایی که بام های با سطح شیبدار دارند، از داشتن چنین فضایی محروم خواهند بود.
  • افزایش عمر بام و عایق صوتی بودن برای فضای داخلی
  • افزایش ظرفیت گرمایی بام و در نهایت، ترویج سلامتی و بهزیستی
  • از مزایای عمومی آن نیز کاهش آلودگی هوا، کنترل دمای شهری، افزایش اکسیژن و کاهش دی اکسید کربن و غیره می باشد.

در خصوص معایب استفاده از روف گاردن در سقف آخر ساختمان ها، می توان به افزایش بار مرده و وزن وارده بر ساختمان که شامل وزن آلاچیق، وزن خاک و گیاهان و همچنین ذخیره شدن آب در خاک و افزایش وزن خاک اشاره کرد.

طراحی روف گاردن

در چند دهه اخیر، مجریان پروژه های ساختمانی و آسمان خراش ها، برای ایجاد آرامش بیشتر ساکنین، به دلیل اینکه احتمالاً دسترسی کمتری به محوطه و پارک های اطراف محل سکونت وجود دارد، طراحی و اجرای روف گاردن را با اهمیت دانسته و اقدام به ایجاد آن می ‌کنند.

با توجه به اینکه با اجرای روف گاردن، نمای بیرونی ساختمان زیبا تر می ‌شود و طبیعتاً ارزش گذاری ملک نیز به مراتب بالاتر می رود، اغلب افراد تمایل بیشتری به خرید چنین ساختمان هایی دارند. در نظر داشته باشید به دلیل محدودیت ساختمان ها از لحاظ ارتفاع و موارد دیگر، حتماً قبل از طراحی و اجرای آن، مجوز های لازم را کسب نمایید.

لازم است در طراحی روف گاردن، حتما اطمینان حاصل نمایید که ساختمان از نظر یکپارچگی سازه ای، توانایی تحمل بار وارد شده را دارد یا نه.

مجریان حرفه ‌ای معمولاً در سیستم آبیاری گیاهان موجود در این فضا، از روش آبیاری هوشمند طبق زمان‌ بندی استفاده می‌ کنند. برای ساخت فضایی که محل مناسبی جهت نگهداری و ذخیره ‌سازی لوازم آبیاری و ابزار باغبانی باشد، در طراحی آن قابل پیش ‌بینی می باشد.

مدیریت هزینه اجرای چنین فضایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چنانچه نگرانی در خصوص حفظ حریم شخصی در بهره ‌برداری از روف گاردن مطرح می ‌شود، می‌ توان با استفاده از نرده ها یا پارتیشن ها، از این موضوع محافظت نمود.

انتخاب کفپوش مناسب نیز همواره باید با شرایط آب و هوایی محیط سازگار باشد و از استاندارد های لازم برخوردار باشد. معمولاً روف گاردن در دو سبک مدرن و کلاسیک طراحی و اجرا می‌شود.

هزینه ساخت روف گاردن

تصورات نادرستی در خصوص روف گاردن از دید اجتماع و هزینه آن

روف گاردن ها اغلب مستعد نشت آب هستند. در واقعیت امر این گونه نیست، زیرا با اجرای چند لایه ضد آب در کف آن، می ‌توان این موضوع را برطرف ساخت. گاهی اوقات در خصوص ایجاد مشکلات سازه ای ناشی از اجرای آن نیز سوالاتی مطرح می ‌شود که در پاسخ باید بگوییم، زمانی که طراحان سازه با محاسبات دقیق، سازه را جهت اجرای چنین سیستمی طراحی می کنند، به هیچ عنوان مشکلات سازه ای در این باره نخواهیم داشت.

در مورد میزان هزینه اجرای روف گاردن، می ‌توان به کمیت و کیفیت متریال مورد استفاده اشاره کرد، از قبیل تجهیزات مورد نظر، تعداد گلدان ها، نوع کف انتخابی و غیره. در خصوص خرید و نصب چراغ های نورپردازی نیز تفاوت ‌هایی در قیمت تمام شده وجود خواهد داشت.

اجرای روف گاردن و هزینه آن

در آخر باید بگوییم که محل اجرای روف گاردن، لزوما برای پشت بام ها نیست، بلکه در لابی ساختمان ها، تراس ها و پاسیو ها نیز طراحی و اجرا می شود. در حقیقت به آن باغ بام یا بام سبز هم می گویند که یک فضای زیبا و دلنشین را ایجاد می نماید.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها