سرقفلی چیست؟ همه چیز درباره سرقفلی
ایجاد شده در : 08 بهمن 1399 املاک 1 154

سرقفلی چیست؟ همه چیز درباره سرقفلی

بدون شک برای همه‌ی ما پیش آمده است که سردر بسیاری از مغازه‌ها نوشته سرقفلی این مغازه به فروش می‌رسد را دیده باشیم، اما امکان دارد بسیاری از افراد ندانند که معنای آن چیست و چه تفاوتی با مالکیت دارد. از همین جهت تصمیم داریم شما را با مفهوم این موضوع آشنا کرده و اطلاعاتی از آن در اختیارتان بگذاریم.

اولین موضوعی که باید به آن اشاره شود این است که سرقفلی تنها برای اماکن تجاری استفاده می‌شود و نمی‌توان از این حق برای اماکن مسکونی استفاده کرد؛ در ادامه به دلیل این موضوع نیز اشاره خواهیم داشت، اما اکنون باید به تعریف این موضوع بپردازیم تا شما با آن آشنا شوید و سپس جوانب گوناگون آن را بررسی کنیم.

سرقفلی را می‌توان یک حق مالی در نظر داشت که برای ارزش مادی ملک تعیین می‌شود؛ موسسه، مغازه و یا کسب ‌وکاری را تصور کنید که در یک ملک تجاری در حال انجام کار هستند و در عرصه‌ی کاری خود موفقیت زیادی کسب می‌کنند اما ملکی که برای کسب‌وکار خود انتخاب کرده اند یک ملک اجاره‌ای است و اگر محیط کار عوض شود، امکان دارد تمام اعتباری که در مدت زمان کسب‌وکار به دست آورده اند به یکباره از بین برود؛ بنابراین با توجه به این موضوع شاهد به وجود آمدن قوانینی هستیم که از حقوق خریدار و مالک در شرایط این چنینی حمایت می‌کند. یکی از این قوانین را می‌توان سرقفلی در نظر گرفت که در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا خواهیم شد.

حق تجارت چیست؟

در سال 1356 شاهد چنین قانونی برای کسب‌وکار بوده ایم که به آن حق تجارت یا حق کسب و پیشه می‌گفتند، حق تجارت به این معنا است که صاحب ملک نمی‌تواند مستاجر خود را پس از پایان قرارداد مجبور به تخلیه کند و قرارداد به صورت خودکار تمدید می‌شود؛ مگر آنکه شاهد شرایطی باشیم که مالک بخواهد ملک خود را تخریب یا بازسازی کند، از آن برای محل سکونت خود یا خویشاوندان استفاده کند و یا بخواهد کسب‌وکاری برای خود در آن محیط راه اندازی کنید، در چنین شرایطی نیز مالک باید به مستاجر خود مبلغی تحت عنوان حق کسب و پیشه بپردازد.

انواع سرقفلی

تفاوت سرقفلی و حق تجارت

سرقفلی نیز همان حق تجارت است که تغییراتی داشته، برای مثال این نوع از قرارداد به صورت خودکار تمدید نمی‌شود و پس از پایان زمان قرارداد و به نتیجه نرسیدن مالک و مستاجر، ملک باید تخلیه شود، همچنین اگر تصمیم دارید قراردادی با حق سرقفلی تنظیم کنید، باید در هنگام عقد قرارداد به ثبت برسد چرا که در غیر این صورت مستاجر نمی‌تواند ادعایی داشته باشد.

انواع سرقفلی

انواع سرقفلی را می‌توان در دو نوع مجازی و واقعی دسته بندی کرد. توجه داشته باشید که این حق به نوع کسب‌وکار ارتباط ندارد و با توجه به امکانات محل کسب‌وکار تعیین می‌شود؛ برای مثال اگر برای پاساژی که به تازگی ساخته شده باشد حق سرقفلی در نظر گرفته باشند، تمام فروشگاه‌های این پاساژ چنین حقی را خواهند داشت، به این نوع سرقفلی واقعی گفته می‌شود؛ در رابطه با نوع مجازی باید گفت به موضوعاتی چون میزان درآمد و موفقیت توجه می‌شود و با توجه به این موضوع این حق را در قرارداد لحاظ می‌کنند.

بنابراین باید گفت که اگر تصمیم به راه‌اندازی یک کسب‌وکار که امکان موفقیت و کسب اعتبار در آن است را دارید و باید ملکی برای آن اجاره کنید، ملکی با حق سرقفلی استفاده کنید تا امکان بهره‌گیری از اعتبارتان پس از جابه‌جایی نیز وجود داشته باشد.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :


علیرضا 3

سلام. مرسی جامع بود
دسته بندی ها