شهر آمل: تاریخ و جاذبه های گردشگری
ایجاد شده در : 22 اسفند 1399 املاک 0 394

شهر آمل: تاریخ و جاذبه های گردشگری

تاریخ شناسان می‌گویند که این شهر جزو دیرینه ترین شهرهای کشورمان است که با قابلیت‌هایی مثل صنعت و صادرات، تفریحاتی، ترابری جزو شهر‌های موفق کشورمان‌ می‌باشد.  مهم‌ترین محصولات عمده کشاورزی آن، دانه‌های روغنی، علف و سبزی می‌باشد.به دلیل تاریخی بودن این شهر، به شهر تاریخ و تمدن نیز شهرت دارد. با ما همراه باشید تا بیشتر با شهر آمل آشنا شوید.

القاب شهر آمل

این شهر پایتخت زیاریان و اشکانیان بوده است و القاب مختلفی دارد که در زیر به آنها اشاره کرده ایم:

۱. بام ایران

۲. دروازه ورود

۳. تو را مرگ باد(دشمن)

۴. هفت‌شهر

۵. آ مرداد

۶. آموری

۷. آمو

۸. آمویه

جاذبه‌های تاریخی شهر آمل

به دلیل مهم بودن و مورد اهمیت بودن و موقعیت های جغرافیایی مناسب از جمله نزدیکی به مرز شمال و داشتن آب و هوای مناسب و... دارای جاذبه‌های گردشگری و تاریخی بسیاری است. تعداد مکان‌های تاریخی و گردشگری این شهر  بسیار زیاد است و همگی دارای صحنه‌های ماندگار از گذشته این شهر تاریخی است.

آمل زیبا

همانطور که میدانید آب و هوای خوب شمال چشم هر بیننده ای را به خود خیره می‌کند و هر گوشه آن لذت و زیبایی خودش را دارد. شهر آمل نیز از این مزایا بی بهره نبوده و با داشتن قابلیت‌های متعدد، مرکزی برای جذب گردشگر شده است.

۱. از نظر زیستی و گیاهی متنوع است

۲. از نظر آب و هوایی خاص است

۳. از نظر ییلاق و قشلاق مناسب است

۴. از نظر بازدید،‌ دارای قله خاص و زیبای دماوند است که سالانه گردشگران و کوهنوردان زیادی را برای فتح خود به این منطقه جذب می‌کند‌.

۵. دارای قله ها و کوه های متنوع و جذاب برای گذراندن اوقات فراغت و ثبت رکورد است.

۶. پارک ملی لار آن جزو منطقه‌هایی است که از آن محافظت میکنند و دارای تنوع گیاهی و جانوری می باشد.

۷. دارای سد های زیبا و با شکوه است.

۸. دارای غارهای قابل دسترسی و زیبا می‌باشد.

جاذبه‌های توریستی شهر آمل

این شهر زیبا علاوه بر جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی و گردشگری و طبیعی، دارای جاذبه‌های توریستی متفاوتی است که ذهن هر گردشگری را به خود مشغول کرده و او را به سمت خود سوق می‌دهد. از جمله مکان‌های توریستی متفاوت و جذاب این شهرستان به بازارهای سبز و زیبا و رنگارنگ آن میشود اشاره کرد. برای اطلاع یافتن از قدیمی ترین بازار این منطقه، می شود به بازار چهار سوق اشاره کرد که با داشتن قدمتی بیش از ۹قرن، هنوز جذابیت خود را حفظ کرده است. در زمان‌های قدیم در این بازار کارهای متفاوت‌تر و جذاب‌تر از خرید انجام می‌شد، مثل: تبادل اخبار و عقاید. البته در حال حاضر نیز از این نقش‌های کاربردی عقیدتی در این بازار‌های قدیمی استفاده می‌شود اما تاثیر آن در گذشته بیشتر بوده است.

صنایع دستی و گردشگری شهرستان آمل

همانطور که میدانید تمام شهر های زیبا و جذاب ایرانمان دارای تنوع فرهنگ و لباس و آداب و رسوم متفاوتی هستند و طبق آن زندگی و تفکرمی‌کنند. شهر آمل نیز با مردم هنرمندی که دارد دارای صنایع دستی زیبایی است. این صنایع متفاوت اعم است  از:

۱.خوراکیجات

۲.سفال

۳.فرش‌های بافته شده با گلیم

۴.برنج‌های تازه و ایرانی با کیفیت و خوش بو

۵.مرکبات متفاوت

۶.انواع ماهی‌های دریایی که به تازگی از آب‌های زیبای دریای خزر گرفته شده و در این بازار‌های رنگارنگ فروخته می‌شود.

۷‌.سبزیجات تازه و معطر

۸.ترشیجات خوش طعم و دلربا

۹.رب انار‌هایی با کیفیت و طعم متفاوت

۱۰.انواع زیتون‌های شور و پرورده

دم پل آمل

بهترین و جذاب‌ترین قسمت این بازار‌ها این است که با قابل تست بودن تمام مواد خوراکی ریز و درشت اعم از ترشی و لواشک و زیتون، دست مشتری را در انتخاب محصول مورد علاقه‌ی خود باز می گذارد. وقتی محصولی را بشود تست کرد و از کیفیت و مزه‌ی ان اطلاع داشت، میزان رضایتمندی مشتری و میزان کسب درآمد و میزان جذب گردشگر آن زیاد می‌شود. همین موضوع نیز باعث افزایش بیشتر علاقه مندی مردم به مکان‌های خوش آب و هوایی مثل آمل می‌شود . نه تنها از نظر خوراکی و طبیعت و تاریخ بلکه از تمام نظرات میشود این شهر زیبا را جزو آن دسته از شهرهایی دانست که با هر میزان اقامت در آن، دل کندن از جاذبه‌های آن بسیار سخت و طاقت فرساست. در پایان شما را به دیدن این شهر زیبا و خاطره انگیز دعوت می‌کنیم و امیدواریم اقامت خوشی را همراه با خاطرات سبز و آبی از جنگل و دریای بی نظیر آن به دست آورید.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها