شهر رویان یا علمده: موقعیت و مکان های گردشگری
ایجاد شده در : 27 بهمن 1399 املاک 0 369

شهر رویان یا علمده: موقعیت و مکان های گردشگری

علمده یکی از شهر های زیبا در استان مازندران می باشد. نام جدید علمده را رویان به معنی نور گذاشته اند. رویان یا علمده در غرب استان مازندران و همچنین در منطقه های کناری دریای خزر قرار گرفته است. شهر رویان بین دو شهر نور و نوشهر قرار گرفته است. این شهر زیبا از سمت شرق به شهرستان نور می رسد و از سمت غرب با شهرستان نوشهر همسایه است. و این شهر از جنوب به سمت کوه های البرز راه دارد. رویان فاصله اش تا ساری و استان مازندران حدود 118 کیلومتر می باشد. در گذشته نام رویان بر روی یکی از منطقه های بزرگ از مرکز و غرب استان مازندران بوده است. به خاطر شباهت های زیاد رویان و شهر علمده در زمینه ی تاریخی نام شهر علمده را هم رویان گذاشته اند، همچنین شما با ورود به بخش شهر رویان میتوانید از ویلاهای این منطقه دیدن کنید.

سوابق تاریخی شهر رویان

امروزه رویان را به عنوان یک قطعه ای می شناسند که از یک ولایت جدا شده باشد. این شهر پیشینه ها و سابقه های تاریخی پر ماجرا و مفصلی دارد. در زیر به گوشه ای از این سابقه و پیشینه ها اشاره می کنیم:

1 –رویان در دوره های پیش از تاریخ: متاسفانه هنوز از این که رویان در دوره های پیش از تاریخ چه وضعیتی داشته است هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست. و همچنان باید منتظر پژوهشگران که در حال انجام و جمع آوری اطلاعات صحیح و یا احتمالی از آن دوره هستند باشیم.

2 –رویان در دوره های تاریخ اساطیری ایران: درباره ی شهر رویان در دوره های اساطیری ایران اطلاعات نسبتا خوبی در دسترس داریم. همچنین داستان ها و روایت هایی که درباره ی این دوران آورده اند هم زیاد است. مثلا درباره ی شهر تپورستان اطلاعاتی به دست آمده است. که شهری پر حماسه محسوب می شود. همچنین این که در وقایعی مثل داستان های کیومرث و دستگیر کردن ضحاک در کوه های دماوند به دست فریدون و همچنین نبرد های سهراب و رستم و هفت خان رستم و... می توان اشاره کرد.

3 – تاریخچه ی رویان در متن های زرتشت و اوستا: از این که رویان در دوره های اساطیری در ایران چگونه بوده است که بگذریم در متن های زرتشت و اوستا نیز راجب ان سخنانی گفته شده است. این سخنان نشان می دهد که رویان قدمت و تاریخچه ای طولانی دارد. در این دوره کوهی که آرش کمانگیر از روی آن تیراندازی کرده است هم نشان داده شده است و یکی از دلایل شهرت این دوره هم همین است.

4 – تاریخچه ی رویان در دوره های هخامنشی: شهر رویان در دوره های هخامنشی نیز شاهد اتفاقات ریز و درشت زیادی بود. دیگر نکته این است که همه ی شهر هایی که در اطراف کوه های البرز قرار گرفته اند و همچنین همه ی شهر هایی که در اطراف دریای خزر قرار دارند مالک آنها پادشاهان هخامنشی بوده اند. حتی میتونم این نکته را اثبات کرد که شهر های رویان و تیپورستان هم جزوی از قلمرو قدرتمند و وسیع پادشاهان هخامنشی بوده اند.

5 – تاریخچه ی رویان در دوره های دیگر: تاریخچه های مختلفی از دوران ساسانی، دوره های اسلامی و عصر های مختلف آن، عصر اول اسپهبدان، در دوره های تسلط داشتن عرب ها ، به استقلال رسیدن دوباره ی رویان در دوره ی بادوسپان ها و  به هم پاشیدن و انقراض حکومت بادوسپانی ها نیز به چشم می خورد که در این مقال نمی گنجد.

مکان های تفریحی و گردشگری شهر رویان

1 – پارک های جنگلی رویان: این پارک حدودا به مساحت 205 هکتار است و انواع درخت های بلند و تنومند را می توان در ان مشاهده کرد.

2 – پارک جنگلی زیبای نور در شهر رویان: این پارک زیبا در 5 کیلومتری نور به سمت ایزدشهر قرار گرفته است.

3 – پارک جنگلی زیبا و پر جاذبه ی کشپل در شهر رویان:  در ابتدای جاده ی زیبای لاویج این پارک جنگلی را میتوانید مشاهده کنید.

4 – آبشار زیبای پری او در رویان:در فاصله ی 10 کیلومتری رویان این مکان واقع شده است.

5 – آبشار زیبا و پرطرفدار حرام او در رویان: در استان مازندران واقع شده است.

6 – شهر زیبای بلده در رویان: در فاصله ی 70 کیلومتری رویان

7 – آبشار زیبا و دیدنی کپ در رویان: این آبشار زیبا در استان مازندران قرار گرفته است.

8 – شهر زیبای گلندرود در رویان: پس از جاده ی چالوس در رویان واقع شده است.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها