شهر نور
ایجاد شده در : 21 دی 1399 املاک 0 323

شهر نور

شهرستان نور که در غرب استان مازندران واقع شده است و یکی از قدیمی ترین شهرهای این استان میباشد، نام قدیمی آن تیشه بوده که بخش ساحلی حکومت رویان بوده است و همچنین نام قدیمی آن سولده است که هنوز محلی های این شهر گاهی از این نام استفاده میکنند.

این شهر پس از جدا شدن آمل دارای سه بخش مرکزی بلده و چمستان میباشد و بخش مرکزی آن شامل شهرهای نور، رویان و ایزدشهر میباشد و از روستاهای مهم آن به تاشکو علیا و سفلی اشاره کرد.

بخش چمستان به مرکزیت شهرچمستان در فاصله 15 کیلومتری جنوب شرقی نور و در مجاورت شهرستان آمل واقع شده است که در این نقطه به دلیل نزدیک بودن به بافت جنگلی شاهد ویلاسازی های بسیاری هستیم. بخش دیگر شهرستان نور به نام بلده و به مرکزیت بلده که شهری قدیمی در 85 کیلومتری جنوب شهر نور واقع شده است و جالب تر اینکه پل ارتباطی بین دو محور مهم هراز و چالوس است.

کاخ تمیشان در شهر نور:

این کاخ در 5 کیلومتری شهرستان نور قرار دارد که در دوران پهلوی دوم به دستور اشرف (خواهر محمد رضا شاه) ساخته شده و جزو مجموعه کاخ هایی است که در حال حاضر در اختیار بنیاد جانبازان است. محوطه این کاخ بسیار بزرگ و دارای استخر، 1 اصطبل و محل اقامت نگهبانان میباشد.

پلاژ اختصاصی سلطنتی که در آن زمان مورد استفاده قرار میگرفت بنای زیبا و بزرگی است که در کنار ساحل دریای خزر واقع شده است و در روبروی ساختمان اصلی کاخ است ساختمان کاخ به لحاظ طراحی و تزئینات زیبایی خاصی به مانند ارزش   های هنری و معماری دارد.

پارک جنگلی کشپل:

در مسیر ییلاقی لاویچ و تقریبا در حد فاصل 5 کیلومتری از شمال به جاده نور، چمستان و از جنوب به کوه و آب گرم لاویچ و از شرق  به جنگل های چمستان و از غرب به لاویج رود و شهرک صنعتی چمستان محدود شده است. این پارک دارای مساحت 7/21 هکتاری است.

قلعه پولاد بلده، که یکی از آثار مهم تاریخی و باستانی این منطقه است بر روی ارتفاعات شمالی مشرف بر شهر بلده واقع شده است. این قلعه عظیم از معروفترین و بزرگتری قلعه های بر جای مانده در شمال کشور است.

جنگل نور

خانه نیما یوشیج در محدوده شهر نور:

واقع در روستای ییلاقی یوش در شهرستان نور است، خانه این شاعر بلند آوازه شعر فارسی و پدر شعر نور که توسط جدش بیش از 200 سال پیش با گچ بری و پنجره های زیبایی ساخته شده است اکنون آرامگاه وی است.

خانه نیما یوشیج

دریاچه الیمالات:

این دریاچه در 8 کیلومتری نور و در مسیر جاده نور به چمستان واقع شده است که حد فاصل آن تا جاده حدود 30 کلیومتر است. در واقه این دریاچه در مسیر جاده ارتباطی نور به چمستان قرار دارد و در بخش جنوبی دوراهی روستای کارگر کلا است. سد خاکی الیمالات مجهز به امکانات رفاهی مانند آلاچیق، سوپر مارکت، رستوران، کافی شاپ، امکانات قایق سواری، سوئیت برای اسکان شب و ماهیگیری میباشد. این سد در هر فصل زیبایی خود را داراست.

الیمالات نور

شهرستان نور به دلیل طبیعت زیبایی که دارد و در مجاورت کوه، جنگل و دریا است مسافت کمتری که با تهران پایتخت ایران نسبت به برخی دیگر از شهرهای شمالی دارد یکی از شهرستان های مورد توجه در خرید ویلا و باغ است همچنین اگر قصد خرید و بررسی های ویلا در منطقه نور را دارید میتوانید از اینجا و ویلاهای چمستان را از اینجا مشاهده کنید.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها