شهر چمستان: جاذبه های گردشگری، محصولات و موقعیت مکانی چمستان
ایجاد شده در : 22 اسفند 1399 املاک 0 370

شهر چمستان: جاذبه های گردشگری، محصولات و موقعیت مکانی چمستان

یکی از شهر های زیبا و قشنگ ایران شهر چمستان است. این شهر در استان مازندران واقع شده است. دو شهرستان  دیگر را به یکدیگر متصل میکند که نام این شهرستان  ها نور و آمل است. اگر راهی سفر شده اید و مقصدتان این شهر زیبا است باید بگوییم خود را برای جاده ای نیم دایره ای آماده کنید.در شهر چمستان دادگستری ، شهرداری ، سینما ، اماکن و مکانهای  عمومی،  بخشداری،  کانون فرهنگی تربیتی ، برخی از ادارات ، مکان های گردشگری بسیار وجود دارد.

موقعیت مکانی شهر چمستان

فاصله این شهر تا آمل بیست و دو  کیلومتر است ، تا تهران صد و هشتاد کیلومتر است  و تا ساری نود کیلومتر و  پانزده کیلومتر تا نور است. مساحت این شهر ۱۵۴۷ کیلومتر مربع است. نام های دیگری برای این شهر با عنوان های چمازستان و چمنستان به گوش می خورد. زبان مردم شهر چمستان همانند زبان مردم  استان مازندران است. آب و هوای این شهر در فصل تابستان بسیار به دلیل موقعیت مکانی که دارد شرجی و گرم است ولی در فصد بهار بسیار دلنشین است. پاییز بسیار زیبایی دارد که بیشتر گردشگران برای مشاهده پاییز ان ترجیح می دهند در این فصل به ان سفر کنند.

جنگل شهر چمستان

مکان های گردشگری این شهر

این شهر دارای آبادی و سرسبزی بسیار است و به عبارتی آن را به بهشت تشبیه کرده اند. آثار تاریخی و بناهای قدیمی بسیار زیبای این شهر شامل میشود. واتاشان که یکی از بنا های قدیمی این شهر که  بسیار زیبا است. هلاپون که از آبادی زیادی برخوردار است. یکی دیگر از زیبایی های این شهر پارک جنگلی کشپل است.

یکی از مناطق بسیار زیبا در حدود ۲۵ کیلومتری  جنوب این شهر واقع شده است که نامش روستای لاویج است که آب گرم هم در آن روستا موجود میباشد. این روستا در جنوب شهر چمستان واقع شده است. این روستا خیلی سرسبز و زیبا و لذت بخش است. مسیر رسیدن به این روستای زیبا از سمت غرب شهر چمستان است. این راه آسفالت و بسیار زیبا است که بعد از رد کردن پارک جنگلی کشپل به آن می رسید.حتما در مورد آب گرم این روستا چیزهایی شنیده اید یا حتما در ابتدا این مقاله با آن آشنا شده اید باید به شما بگویم علاوه بر اینکه این آب ها گرم است و خواص زیادی دارد بلکه این آب ها خواص درمانی هم دارد.این آب ها برای درد هایی همچون عضلات و استخوان ها است که درد آنها را بسیار کاهش میدهد و بیماری های پوستی را نیز درمان میکند. ئاین روستا به دلیل خوش آب و هوا بودن و آبادی و سرسبزی و قشنگی اش  و آب های گرم درمانی اش طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده است.در مرکز این روستا تکه سنگ های بزرگی پدید آمده است که دلیلش عوامل های طبیعی چون باد ، زلزله ، سیل ،طوفان و.... است که فیل سنگ نام دارد چون تقریبا شباهت هایی به فیل نشسته دارد و این فایل سنگ در کنار آب گرم این شهر زیبا  است.

محصولات شهر چمستان

محصولاتی که در آنجا کشاورزی می شود عبارت اند از :

●گندم

●برنج

●سیب زمینی

●انواع جو

محصولات دامپروری و گیاهی آن شامل :

●تخم مرغ

●شیر

● عسل

●و....

نمونه ایی از کوه های معروف این شهر زیبا :

● کوه میرخمند

●کوه رودبارک

●کوه لاویج  

●کوه گزناسرا

●کوه واز

نمونه ایی از طوایف های معروف این شهر :

● لونج

● کپج

● گل

● دشتی

● سالده ای

●لورانی

جنگل شهر چمستان

آثار تاریخی شهر چمستان

از آثار تاریخی  بسیار مهم در استان مازندران مرقد آقا شاه بالو زاهد است که تزییناتش با کاشی کاری است و بنایی است که از آجر های مخروطی تشکیل شده است. مرقد آقا شاه بالو زاهد در روستای آهودشت واقع شده است و با شهر چمستان ۳ کیلومتر فاصله دارد. آقا شاه بالو زاهد یکی از عارفان  است.پارک های جنگلی کشپل: این پارک در غرب چمستان است و هنگام ورودی به این شهر این پارک زیبا که مخصوص تفریح و سرشار از رود های زلال و گل و گیاه های فراوان آن ها را خواهید دید.

و در آخر هم باید بگویم که این شهر از مکان های گردشگری بسیار تشکیل شده است و دارای آب و هوای بی نظیر میباشد و یک شهر بسیار سر سبز و سرشار از گل و گیاه های فراوان و زیبا و دلنشین و لذت بخش است  و به همین دلیل  طرفداران خیلی زیادی پیدا کرده است.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها