عرصه و عیان چیست؟ مراحل دریافت سند عرصه و عیان
ایجاد شده در : 01 بهمن 1399 املاک 0 197

عرصه و عیان چیست؟ مراحل دریافت سند عرصه و عیان

اگر شما تا به حال با قراردادهای ملکی و سند زمین و ساختمان سر و کار داشتید، حداقل برای یکبار اسم عرصه و عیان را شنیده‌اید اما امکان دارد که معنی این دو کلمه و تفاوتی که با یکدیگر دارند را ندانید، از همین جهت تصمیم داریم اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع را در اختیار شما بگذاریم.

عرصه و عیان را می‌توان مرتبط به یکدیگر در نظر گرفت به طوری که طبق تعاریف قانونی به زمینی که بر روی آن ساختمان را بنا می‌کنند عرصه و بنا یا ساختمانی که بر روی زمین بنا شده است را عیان می‌نامند. پس در یک تعریف کلی می‌توان گفت عرصه همان زمین و عیان ساختمان بنا شده بر روی آن است.

شاید این سوال برای شما مطرح شود که چرا باید درباره عرصه و عیان اطلاعاتی داشته باشید؛ تصور کنید که شما یک عیان را در یک مجتمع مسکونی که عرصه نامیده می‌شود خریداری کرده‌اید و اکنون قصد دارید آن را تخریب و دوباره بسازید، در چنین شرایطی عرصه و عیان اهمیت بسیاری پیدا می‌کنند به‌گونه‌ای که شما باید اطلاعات کاملی از آن داشته باشید تا بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید؛ در چنین شرایطی که شما صاحب عیان یا آپارتمان هستید بخشی از عرصه نیز برای شما خواهد بود، در حقیقت باید گفت شما نسبت به عیان خود صاحب عرصه نیز خواهید شد.

سند عرصه وعیان

موضوعی که در رابطه با مقدار عرصه‌ای که در اختیار شما قرار می‌گیرد مطرح می‌شود، مساحت عرصه یا مساحت کل زمین است، به گونه‌ای که هر چه عرصه مساحت بیشتری داشته باشد مالک عیان سهم بیشتری از آن را خواهد داشت و سهم زمینی که از عرصه به مالک می‌رسد نیز بیشتر در نظر گرفته خواهد شد. نکته دیگری که در این رابطه باید گفت این است که هر واحد دارای پارکینگ و انباری مجزایی برای خود است که اگر تعداد پارکینگ یا متراژ انباری‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند، مقدار سهمی که مالک آپارتمان یا عیان از کل مساحت زمین یا عرصه خواهد برد بیشتر است.

سند عرصه و عیان

از دیگر مسائلی که در رابطه با عرصه و عیان وجود دارد و برای این دو بخش در نظر گرفته می‌شود، سندی است که باید صادر شود، سند عرصه در حقیقت سندی است که برای زمین در نظر گرفته می‌شود و آپارتمان بر روی آن قرار دارد از طرفی دیگر سند عیان به سند آپارتمان و واحدی که بر روی عرصه قرار دارد اطلاق می‌گردد. شما برای دریافت سند باید فرایندی را پشت سر بگذارید که این فرایند را برای شما بررسی خواهیم کرد.

در ابتدا شما باید درخواست خود را تنظیم کنید و آن را ارائه دهید، سپس این درخواست توسط مدیر املاک و حقوقی در دبیرخانه به ثبت می‌رسد؛ در دبیرخانه این درخواست به کارشناسان فنی ارجاع داده می‌شود تا مشخصات ثبتی عرصه و عیان را درج کنند، پس از انجام این مراحل شما باید هزینه‌ای که اداره‌ی درآمد تعیین کرده است را پرداخت و تسویه کنید تا اداره‌ی ثبت سند عرصه و عیان مورد نظر شما را صادر کند.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها