مراحل دریافت پروانه ساخت (شهری)
ایجاد شده در : 26 دی 1399 املاک 0 429

مراحل دریافت پروانه ساخت (شهری)

پزوانه ساخت شهری از عوامل پیش نیاز و مهم برای ساخت در خانه شهری و یا آپارتمان است ما به زبان ساده میخواهیم در ۶ گام مراحل دریافت پروانه ساخت شهری را شرح دهیم:

 1. تشکیل پرونده
 2. دستور نقشه
 3. طراحی نقشه
 4. پرداخت عوارض
 5. تهیه مدارک پیش نویس
 6. چاپ پروانه

مدارک مورد نیاز برای اخذ پروانه ساخت شهری

برای دریافت جواز ساخت یا یا تشکیل پرونده شما نیازمند مدارکی از قبیل: اصل و کپی شناسنامه، اصل و کپی کارت ملی، اصلی و کپی سند ملک یا پروانه قبلی، اگر ساختمان از قبل بنا بوده باشد.

۱. تشکیل پرونده

در این گام مالک باید با ارائه تمامی مدارک مورد نیاز برای تشکیل پرونده به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک نزدیک محل پروژه مراجعه کند. بعد از تشکیل پرونده درخواست بازدید از ملک را در دفتر خدمات ثبت میکند. پس از آن یک مامور از شهرداری برای بازدید آمده و موارد ذیل زا در گزارش خود ذکر میکند:

 • ابعاد ملک
 • عرض گذر
 • بنا یا زمین موجود

۲. دستور نقشه برای اخذ پروانه ساخت

پس از بازدید و بررسی زمین مورد نظر از طرف شهرداری و تعداد طبقات و مساحت هر طبقه در دستور نقشه اعلام میشود که این اطلاعات بر اساس نوع پهنه عرض گذر و برخی اطلاعات دیگر زمین محسابه میگردد که در مرحله بعدی باید این اطلاعات را مالک به مهندس معمار خود ارجاع دهد.

۳. طراحی نقشه

مهمترین گام در میان گام‌های مراحل اخذ پروانه ساخت شهری، طراحی نقشه است که در ساخت و خرید ویلا یا آپارتمان بسیار حائز اهمیت است چراکه استفاده مفید از بنای در نظر گرفته شده بهترین فاکتور را برای هر ساختمان رقم میزند. در این گام گروه طراحی باید بر اساس دستور نقشه طراحی فاز یک را آغاز کند، سپس نقشه ها با ضوابط شهرداری و ضوابط آتش نشانی چک شده و همچنین دو هماهنگی با مهندس سازه و طراح، نقشه بهینه‌ای انجام شود تا هم از لحاظ زیبایی، هماهنگی، هارمونی، حتی تامین حداکثر پارکینگ و ... در بهترین حالت ممکن قرار داشته باشد.

این نقشه ها پس از طراحی به دفتر خدمات الکترونیک برای بررسی ارسال شده و ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد، در این صورت دفتر مهندسی ملزم است نقشه را اصلاح کرده و به دفتر خدمات الکترونیک ارجاع دهد تا تاییدیه نقشه را دریافت کند.

پروانه شهری

۴. پرداخت عوارض

بعد از رفع ایرادهای ضوابطی (تایید نقشه) که از سوی دفتر خدماتی گفته شده است پس از تایید از سوی صدور پروانه شهرداری هر منطقه حالا نوبت به پرداخت عوارض میرسد که در هر منطقه بر اساس تراکم موجود، بر اساس تعداد طبقات و متراژ محاسبه میشود.

۵. تهیه مدارک پیش نویس

پس از پرداخت عوارض و دریافت تاییده مبنی بر پرداخت عوارض حال نوبت به تهیه مدارک پیش نویس میرسد. برای دریافت و تهیه مدارک پیش نویس مالک باید به دفاتر خدمات مربوطه مراجعه کند و فرم درخواست تعیین ناظر را پر کند و سپس منتظر تماس و معرفی ناظر از سوی دفتر خدمات بماند. بعد از انتخاب و تعیین ناظر مالک ملزم به عقد قرارداد ما بین خود و ناظر میباشد. قرارداد تدوین شده باید برای سهمیه (برگ سبز) و همچنین تعهد رعایت اصلاحی و تاییدیه ناظر به دفتر خدمات تحویل داده میشود. لازم به ذکر است برای متراژهای بالای ۲۰۰۰ متر ملزم به ارائه نقشه فاز ۲ به سازمان نظام مهندسی هستیم، این نقشه ها شامل ماده ۳۳ نظام مهندسی یعنی ۴ رشته ساختمانی: سازه، معماری، برق و مکانیک میباشد.

مدارک پیش نویس شامل موارد زیر میباشد:

 • برگ سبز مهر شده ۴ رشته شامل: سازه، معماری، برق و مکانیک
 • برگ سبز ناظر به همراه قرارداد مالک و ناظر
 • برگ تعهدات رعایت اصلاحیه و تاییدیه نمای ساختمان
 • فایلهای نقشه سازه برق و مکانیک
 • چک لیست های مبحث ۶۱۹ بارگذاری و زلزله
 • برگ تعهد مشاوره ژئو تکنیک و تاییدیه خاک

۶. چاپ پروانه ساخت شهری

بعد از تایید چهار رشته نوبت به اخذ تاییدیه‌های زیر میباشد:

 1. طرح تفصیلی بر و کف
 2. رپیس صدور پروانه
 3. معاون شهرسازی و معماری
 4. تاییدیه شهر و در نهایت چاپ پروانه

بدین منظور شما با گذراند مراحل بالا و رعایت تمامی قواعد و مدارک مورد نیاز به راحتی میتوانید جواز ساخت مورد نظر را کسب کنید.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها