مراحل صدور پروانه ساخت (روستایی)
ایجاد شده در : 27 دی 1399 املاک 0 6584

مراحل صدور پروانه ساخت (روستایی)

پروانه ساخت روستایی به عنوان اولین گام در ساخت آپارتمان و یا ویلا شمال به حساب می آید و شما برای اینکه بتوانید جواز ساخت را کسب کنید نیازمند طی کردن چندین مرحله با مدار مورد نیاز هستید.

در واقع شما با مطالعه این راهنما از مراجعات غیر ضروری اجتناب کرده، مطمئن میشوید که مراحل قبلی را به درستی پیموده اید و در مورد اقدام بعدی آگاهی بیشتری خواهید یافت.

پروانه ساخت روستایی

مدارک مورد نیاز جهت دریافت پروانه ساخت

  • مدارک مالک اعم از کارت ملی، شناسنامه
  • مدارک زمین اعم از سند یا فروش نامه با متراژ دقیق
  • درخواست کتبی

1. درخواست صدور پروانه ساخت روستایی بصورت کتبی

در این مرحله که به عنوان اولین گام دریافت وپروانه ساخت روستایی محسوب میشود مالک می بایست درخواست مکتوب خود را جهت اخذ جواز به دهیار و شورای محل ارجاع دهد.

2. بازدید دهیار و شوراء از ملک مربوطه

بعد از درخواست کتبی مالک به دهیار و شورای محل، افراد مربوطه برای بازدید ملک مورد نظر اقدام میکنند، در این مرحله چنانچه ملک مورد نظر در بافت مسکونی واقع شده باشد و مالکیت آن اثبات شده باشد، متراژ دقیق ملک را مشخص نموده و به درخواست مورد نظر پاسخ خواهند داد.

در گام دوم اگر ملک مورد نظر از لحاظ مالکیت و متراژ مشکلی نداشته باشد(مطابق با سند مربوطه باشد) با در نظر گرفتن طرح های هادی و عقب نشینی جواب مثبت داده میشود.

3. درخواست صدور پروانه ساخت روستایی به بنیاد مسکن

بعد از اخذ تائیدیه کامل از سوی دهیار، درخواست دیگری از طرف دهیار بابت ملک فوق به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی داده میشود تا اقدامات اولیه در خصوص آن صورت گیرد.

4. بازدید مهندس بنیاد ناظر بر پروژه های روستایی

ناظر بنیاد مسکن برای بازدید به محل مورد نظر اعزام شده و با در نظر گرفتن فاکتورهای جواز ساخت، تائیدیه خود را نسبت به این ملک اعلام و ابلاغ می نماید.

5. تائیدیه ناظر بنیاد مسکن و مهر و امضاء رئیس بنیاد (دریافت پروانه ساخت)

تائیدیه ناظر در اولین فرصت به رئیس بنیاد ارجاع داده میشود و در نهایت با تائیدیه نهایی که با مهر و امضا صورت میگیرد درخواست صدور پروانه ساخت روستایی در سیستم ثبت میشود.

کمیسیون ماده 99 چیست؟

به منظور ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم های خارج از بفت مسکونی، در این مصوبه که نمایندگان وزارت کشور، قوه قضاییه و وزارت مسکن و شهرسازی در راس آن قرار دارند با سازنده متخلف برخورد لازمه را انجام داده و نسبت به قلع بنا ملک مورد نظر اقدام میکنند همچنین سازنده میتواند با پرداخت جریمه (رعایت ماده 4) معادل پنجاه درصد تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی را پرداخت و نسبت به دریافت جواز و پایان کار اقدام کند.

لازم به ذکر است که به دلیل سوء استفاده بیش از حد ماده 4، وزارت مسکن و قوه قضاییه تا اطلاع ثانوی استفاده از این ماده را منع کرده اند.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها