مشاع و مشاعات چیست؟ تفاوت سند شش دانگ با سند مشاع
ایجاد شده در : 03 بهمن 1399 املاک 0 145

مشاع و مشاعات چیست؟ تفاوت سند شش دانگ با سند مشاع

بسیار پیش آمده است که یک ملک یا خانه بیش از یک مالک داشته باشند که در این شرایط ملک، مشاع نامیده می‌شود و در حقوق به چنین وضعیت و شرایطی اشاعه می‌گویند. اشاعه به معنای آن است که تمام شرکا در تمام بخش‌های ملک سهم دارند؛ اگر ملک حیاط، راه پله، پشت بام و بخش‌های دیگری نیز دارد، تمام شرکا در این قسمت‌ها نیز سهم خواهند داشت. توجه داشته باشید که مشاع بودن یک ملک محدودیتی در صادر کردن سند به وجود نمی‌آورد و صاحبان ملک می‌توانند برای مقدار مشخص از سهم خود، تقاضای صدور سند داشته باشند.

تفاوت سند شش دانگ با سند مشاع

سند شش دانگ به سندی گفته می‌شود که شش دانگ به یک نفر تعلق داشته باشد، اما سند ملک مشاع یعنی چند نفر مالک یک زمین باشند و در این سند تنها مالکیتی که دارند، ثبت می‌شود. گاهی اوقات پیش می‌آید که این نوع سند را با سند تفکیکی اشتباه می‌گیرند، دلیل شباهت این دو سند در این است که سند تفکیکی برای دو یا چند نفری است که در یک ملک سهم دارند و هر فرد برای سهم خود یک سند مجزا دارد.

چگونه سند مشاع بگیریم؟

همانطور که گفتیم در این نوع سند تنها مالکیت افراد ذکر می‌شود و اگر افراد بخواهند برای مقدار سهمی که دارند، سند مجزایی دریافت کنند باید یکی از مالکین چنین درخواستی را به ثبت برساند تا پس از انجام مراحل لازم، هر یک از مالکین که سهم دارند، سند خود را دریافت کنند. مراحلی که باید برای دریافت این نوع سند طی کنید، در ادامه برای شما گفته خواهد شد.

  • درخواست تفکیک سند را به اداره ثبت ارائه دهید.

  • تشخیص و جداسازی سهم هر شریک

  • تنظیم تقسیم نامه جهت ارائه به اداره ثبت

  • تکمیل صورت مجلس تفکیکی که شامل اطلاعات کامل از ملک است و باید در آن به مواردی چون متراژ ملک، تعداد واحد و بخش‌های مختلفی که دارد، اشاره شود.

  • سپس باید اصل مدارک ملک مشاع را به همراه تقسیم نامه‌ای که تنظیم شده است، برای اداره‌ی ثبت اسناد ارسال کنید.

  • اداره‌ی ثبت پس از دریافت مدارک مربوطه، سند ملک مشاع را باطل کرده و برای هر یک از شرکا سند جدید و جداگانه‌ای را تنظیم می‌کند.

چگونه ملک مشاع را بفروشیم؟

از دیگر موضوعاتی که در رابطه با ملک مشاع وجود دارد این است که چگونه می‌توان آن را فروخت، توجه داشته باشید که برای چنین کاری باید به نکات گوناگونی چون ویلا، پلاک، مستغلات و زمین توجه داشته باشید و بدانید برای این کار به حکم مراجع گوناگونی چون اداره ثبت و دادگاه که نشان می‌دهد ملک غیرقابل افراز است، نیاز دارید.

البته لازم به ذکر است که هر یک از شرکا می‌توانند سهم خود از ملک مشاع را بفروشند، همچنین امکان فروش آن از طریق مزایده نیز وجود دارد و ملک به فردی که پیشنهاد بالاتری برای ملک و ویلا مشاع بدهد، تعلق می‌گیرد. برای انجام تمام این کارها تنها درخواست یک نفر از شرکا کافی بوده و نیازی به حضور دیگر افراد نخواهد بود.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها