پاسیو یا Patio چیست؟
ایجاد شده در : 18 دی 1399 املاک 0 639

پاسیو یا Patio چیست؟

امروزه با گذشت زمان و انجام کارهای روزمره با واژه‌های مختلفی روبرو میشویم که از هویت و معنی اصلی آن ها بی خبر هستیم! یکی از کلماتی که امروزه در حوزه املاک یا خرید ویلا بسیار به گوش میخورد کلمه "پاسیو" است. از آنجایی که سایت ویلاسه یک سایت تخصصی در زمینه ملک و مستغلات است قصد معرفی و بررسی این واژه را داریم تا شما عزیزان بیشتر با این کلمه، کاربرد و انواع آن آشنا شوید.

ریشه اصلی این کلمه از زبان فرانسوی گرفته میشود که Patio خوانده میشود، این واژه در زبان فارسی به معنی نورخان و یا مکانی که نور در آن حضور مستقیم دارد و توسط گل‌ها و فضای سبز احاطه شده است میگویند. البته باید بگوییم که برخی از افراد بر اساس باورهای غلط پاسیو را با آلاچیق ها هم معنی دانسته و هردو را یک شکل میبینند، اما در واقعیت پاسیو چیز دیگریست: پاسیوها دارای ابعاد حدود 150 متر مربع و یا حتی بیشتر هم هستند که در خانه های عمارتی و یا مدرن بیش از 300متر را به خود اختصاص میدهند!

کاربرد پاسیو:

در کشورهای غربی و شرقی جداگانه است، شاید بارها برای شما هم پیش آمده باشد که پاسیوهای مختلفی را دیده باشید ولی چون با واژگان آن آشنا نبودید به وجودیت آن پی نبردید، معمولا در آپارتمان هایی ایرانی شاهد نورخان هستیم، واحدهایی که تراس های آنها در روبروی یکدیگر قرار گرفته و در طبقه همکف شاهد فضای سبزی هستیم که با گل های مختلف تزئین شده است و سقف خانه توسط فایبرگلاس و یا پلی کربتات مورد پوشش قرار گرفته است. اما در کشورهای غربی از این فضا برای دورهمی های خانوادگی و دوستانه استفاده میکنند، البته وجود نورخان در کمپانی های بزرگ مانند فبسبوک، مایکروسافت و بنر و ... یک امر طبیعی است چراکه این فضا به دلیل داشتن محیطی آرامش بخش آن هم به دلیل وجود گیاهان محتلف و نور کافی محل بسیار مناسبی برای ریکاوری و یا جلسه های کاری است.

پاسیو شهرکی

پاسیو آپارتمان

مکان Patio یا نورخان:

با توجه به نوع طراحی و تیپ آن متفاوت است، در خانه های مدرن که بیشتر ساخت کشورهای غربی هستند مکان پاسیوها در قسمت مرکزی ساختمان بنا شده است، پاسیو در این خانه میتواند در کنار نشیمن و یا در طبقه فوقانی قرار داشته باشد که با استفاده از سقف های شیشه ای نور به داخل هدایت میشود. در خانه های همکف و یا تیپ اروپایی مکان Patio در بیرون از خانه است که معمولی راهی از اتاق خواب ها و یا نشیمن اصلی خانه به آن متصل است.

پاسیو دکوراسیون داخلی

طراحی نورخان:

طراحی این قسمت بیشتر حالت سلیقه ای داشته ولی بطور کلی اکثر پاسیوها توسط گل های طبیعی و یا درخت های بارور طراحی میشوند. نور یکی از رکن های اصلی یک پاسیو ایده آل و آرامش بخش است، معمولا جهت انجام این امر از سقف های شیشه ای و یا فایبرگلاس های مختلفی استفاده میشود که نور خورشید به داخل نفوذ میکند.

پاسیو جنگلی

پاسیو سنگی

در برخی از ویلاها که نورخان در خارج از خانه دارد، حالت های مختلفی برای طراحی وجود دارد، بعضی از حیاط خلوت پشتی با کاشت گل های زیبا به عنوان پاسیو استفاده میکند و از یک فضای مسقف مانند آلاچیق برای دروهمی استفاده میکنند ولی در بعضی خانه ها که توسط متریال خاصی مانند چوب و یا سنگ ساخته میشود Patio را با همان متریال در خارج از خانه طراحی میکنند.

هدف ما در این پست آشنا کردن مخاطبین با واژه Patio یا نورخان و کاربرد آن بود که امیدواریم توانسته باشیم بصورت مفید و خلاصه وار شما را در این امر یاری کرده باشیم. پیشنهاد میکنیم دیگر مطالب وبلاگ ویلاسه را از دست ندهید.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها