پایان کار چیست؟ مراحل دریافت پایان کار ساختمانی
ایجاد شده در : 30 دی 1399 املاک 0 657

پایان کار چیست؟ مراحل دریافت پایان کار ساختمانی

اگر شما تا به حال برای ساخت‌وساز یک ساختمان اقدام کرده باشید، با کلمه‌ی پایان کار بسیار روبرو شده اید، اما شاید تعریف کامل و درستی از آن ندانید؛ بنابراین تصمیم داریم در این متن به این موضوع بپردازیم و به شما اطلاعاتی در رابطه با این مدرک که یکی از مهمترین مدارک در هنگام ساخت یک ساختمان است، بدهیم.

زمانی که کار ساخت‌وساز یک ساختمان و آپارتمان به اتمام می‌رسد، مامور و کارشناسان شهرداری برای بازدید به محل مورد نظر رفته و ساختمانی که به تازگی ساخته شده است را مورد بررسی قرار می‌دهند. کارشناسان با مراجعه به محل ساختمان، آن را با نقشه ساخت مطابقت می‌دهند تا متوجه شوند که در روند ساخت تمام نکات تعیین شده رعایت شده است یا خیر؟ اگر پس از بازرسی تایید شود که تمام نکات رعایت شده، طی یک فرایند اداری گواهی پایان کار صادر می‌شود.

بنابراین گواهی پایان کار را می‌توان مدرکی در نظر گرفت که پس از پایان ساخت‌وساز و بررسی‌های لازم صادر می‌کنند که نشان دهنده‌ی این است که عملیات ساخت‌وساز بدون هیچ عیب و نقص و با رعایت تمام نکات ساخته و این موضوع توسط کارمندان شهرداری تایید شده است.

اما اهمیت این مدرک چیست و چرا باید به دنبال اخذ آن بود؟ فرض کنید که شما تصمیم دارید ملک و یا ویلا خود را در دفتر اسناد رسمی معامله کنید، بدون شک برای انجام این کار شما به یک سند نیاز دارید و داشتن سند از ضروریات انجام یک معامله به حساب می‌آید اما شما برای آنکه بتوانید سند ساختمان خود را دریافت کنید به پایان کار احتیاج دارید و تا زمانی که پایان کار برای شما صادر نشود، امکان انتقال رسمی سند برای شما وجود نخواهد داشت.

پایان کار ساختمان

تخلفات ساختمانی چه تاثیری بر صدور پایان کار خواهند داشت؟

اگر پس از بررسی‌های لازم، معلوم شود که در طی مراحل ساخت‌وساز تخلفاتی رخ داده است پرونده را به کمیسیون ماده 100 ارجاع می‌دهند و تاریخ دریافت پایان کار بسته به رای کمیسیون ماده 100 خواهد بود. در چنین شرایطی از مالک توضیحی می‌خواهند که این توضیح باید طی 10 روز و به صورت کتبی نوشته و تحویل داده شود. پس از بررسی‌های لازم حکمی در رابطه با این موضوع صادر می‌شود که عموما این حکم تعیین جریمه برای مالک است و زمانی که این جریمه پرداخت شود، پایان کار صادر خواهد شد.

اگر جریمه‌ی تعیین شده توسط کمیسیون ماده 100 بنا به هر دلیلی پرداخت نشود، امکان دارد حکم تخریب ملک و ساختمان صادر شود. گاهی اوقات شرایط به‌گونه‌ای است که این کمیسیون حکم تخریب را می‌دهد که شما می‌توانید در این چنین شرایطی به دیوان عدالت اعتراض کنید تا در حکم تعیین شده، تجدید نظر شود.

مراحل دریافت پایان کار

  • ارائه مدارکی چون کارت شناسایی و فیش نوسازی سال جاری
  • مهندس ناظر باید فرمی که نشان دهنده و تایید کننده ی اتمام کار ساختمان است را تکمیل کند.
  • نوبت گرفتن برای مراجعه و بازدید از ساختمان
  • مراجعه کارشناسان شهرداری و بررسی ملک و ساختمان
  • پیش نویس پایان کار توسط مامور شهرداری صادر می‌شود.
  • تایید و امضای مامور شهرسازی
  • مهر کردن برگه پایان کار و ثبت شماره و تاریخ شهرداری توسط دبیرخانه

توجه داشته باشید که اگر در روند کار مشکل پیش نیاید، شما با انجام چنین اموری قادر به دریافت این مدرک خواهید بود و پس از دریافت آن می‌توانید برای ثبت سند خود اقدامات لازم را انجام دهید.

آیا دریافت پایان کار الزامی است؟

دریافت گواهی پایان کار چه در شهر و یا روستا به منظور تاییدیه اصولی ساختمان است و در دریافت سند حائز اهمیت است.

فرق کمیسیون ۹۹ و ۱۰۰ چیست؟

کمیسیون ماده ۱۰۰ برای ساختمان های شهری و ماده ۹۹ برای ویلاهای روستایی است.

آیا برای دریافت سند تک برگ داشتن پایان کار الزامی است؟

بله، در ساختمان های شهری یکی از فاکتورهای مورد نیاز برای دریافت سند مالکیت، کسب گواهی پایان کار است.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها