آشنایی با پرگولا و آلاچیق: تفاوت، مزایا و معایب
ایجاد شده در : 18 تیر 1400 املاک 1 124

آشنایی با پرگولا و آلاچیق: تفاوت، مزایا و معایب

پرگولا و آلاچیق دو بنای زیبا برای استفاده در فضای بیرونی هستند که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرگولا سازه‌هایی با چهار ستون‌ و سقفی شبکه‌ای هستند که در فضای باز ساخته می‌شود. سقف بنا ممکن است به صورت باز یا پوشیده شده باشد. این بنا محصور نیست و ممکن است از نظر بعضی‌ها مانند یک بنای نیمه کاره به نظر برسد.

آلاچیق‌ها فضایی با سقف‌های به شکل گنبد یا شیروانی و اطراف نیمه باز هستند که برای استراحت،‌ همنشینی و تفریح ساخته می‌شوند. آلاچیق‌ها در فضاهای تفریحی، پارک و جنگل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. شکل این سازه اغلب به صورت دایره‌ای و دارای ارتفاع از سطح زمین است.

پرگولا مدرن

تفاوت پرگولا و آلاچیق در چیست؟

پرگولا و آلاچیق دارای تفاوت‌های ظاهری هستند که آنها را از هم متمایز می‌کند. در ساخت آلاچیق از مصالحی همچون چوب، سنگ،‌ بتن، فلز و ... استفاده می‌شود و این بناها به خاطر نوع ساخت و پوشش سقف مقاومت بیشتری نسبت به پرگولا دارند. آلاچیق‌ها را می‌توانید به شکل‌های مختلف هندسی بسازید و تعداد ستون‌ها نیز بر اساس اندازه آلاچیق و وزن سقف محاسبه می‌شود.

پرگولاها بناهای نسبتا بزرگی از نظر طول، عرض و ارتفاع هستند. سبک معماری پرگولای سنتی به دوره رنسانس ایتالیا برمی‌گردد. بعضی از این بناها از نظر معماری دارای ستون‌هایی سنگ تراشی شده هستند و سقف آنها اغلب به صورت صاف طراحی می‌شود که نور را از خود عبور می‌دهد. امروزه اکثر پرگولاها با سازه‌های چوبی ساخته می‌شوند که می‌تواند به صورت مستقل یا چسبیده به خانه بنا شود.

شکل پرگولا به صورت مربع یا مستطیل است و اغلب به خانه‌ها متصل بوده و مانند یک راهرویی که محیط بیرون و درون خانه را به هم متصل می‌کند، می‌باشد. پرگولاها می‌توانند از مواد اولیه متفاوتی همچون چوب، سنگ، فلز یا .. ساخته شوند اما معمولا از چوب ترموود برای ساخت آن استفاده می‌شود.

آلاچیق چوبی

از پرگولا و آلاچیق در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

از پرگولا و آلاچیق در فضای بیرون خانه استفاده می‌شود. پرگولا از نظر ابعاد قابل توجه است و از لحاظ بصری توجه افراد را جلب خواهد کرد و این سازه در طرح و رنگ‌های مختلف وجود دارد. هدف از ساخت این نوع بنا ایجاد فضایی برای جمع شدن افراد خانواده یا دوستان برای گذراندن اوقات فراغت است.

امروزه پرگولا به عنوان راهرو که دو فضا را به هم متصل می‌کند، بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. جنس این سازه‌ها بسته به شرایط آب و هوایی که مورد استفاده قرار می‌گیرند متفاوت خواهد بود. پرگولای چوبی برای مناطق شمالی که میزان رطوبت بالاست، مناسب نیست. بهتر است یا سقف آن را بپوشانید یا از فلز یا بتن برای ساخت استفاده کنید.

آلاچیق‌ها مقاومت بالایی دارند و در مناطق بیشتری قابل استفاده هستند و معمولا آن را در مکان‌های تفریحی عمومی بسیار مشاهده می‌کنید.

پرگولا چوبی

مزایا و معایب استفاده از پرگولا و آلاچیق

شما می‌توانید از پرگولا برای هدایت گیاهان و درختانی مانند رز و انگور استفاده کنید و فضایی دل انگیز را به وجود بیاورید و برای دورهمی از آن استفاده کنید. در صورتی که این گیاهان را به صورت درست هدایت کنید، می‌توانند علاوه بر زیباسازی در نقش یک سایبان عمل کنند. شما می‌توانید در پرگولا از پرده نیز استفاده کنید به این ترتیب که بخشی از فضا را با پرده تزئین یا بپوشانید. قرار دادن مبلمان در این فضا، امکان استفاده بهتر را برای شما فراهم می‌کند.

مشکل رایج پرگولا مسقف نبودن آن است به همین خاطر بسیاری از افراد برای استفاده از پرگولا در باران و در برابر نور خورشید،‌ آن را مسقف می‌کنند. هرچند پرگولا بدون سقف زیباتر است اما کارایی آن با سقف بیشتر می‌باشد. استفاده از پوشش‌هایی مانند فایبر گلاس که نور را از خود عبور می‌دهد، می‌تواند انتخاب مناسبی برای سقف پرگولا باشد. در خانه‌های مجلل از سایبان‌های جمع شونده برای سقف پرگولا استفاده می‌شود. این سقف مناسب‌ترین انتخاب برای پرگولاهاست. شما می‌توانید در آفتاب تابستان یا باران زمستان، سقف را بکشید و از فضای پرگولا استفاده کنید.

آلاچیق در فضاهای تفریحی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و شما می‌توانید در حیاط ویلا نیز از این سازه استفاده کنید. این فضا مستقل است و همواره آماده استفاده می‌باشد. این در حالی است که ممکن است به خاطر محدودیت‌های پرگولا برای استفاده از آن لازم باشد برخی از وسایل را به آن انتقال دهید.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :


علیرضا جانب 2

ایده خوبی هستش..مخصوص چندسالیه که میبینم روی روف ها هم کار میکنن.
موفق باشین
دسته بندی ها