تفاوت بین سند شورایی و سند تک برگ عرصه و عیان
ایجاد شده در : 15 دی 1399 املاک 0 317

تفاوت بین سند شورایی و سند تک برگ عرصه و عیان

سند شورایی و سند تک برگ یکی از موارد حائز اهمیت در خرید ویلا شمال است. همانطور که میدانید ویلاهای مناطق شمالی در مناطق بومی ساخته شده اند و زمین ها بر اساس تفکیک اسناد به دو دسته سند شورایی و سند تک برگ تقسیم میشوند. بیشتر افراد فکر میکنند که سند شورایی معتبر نبوده و به همین دلیل در امر خرید نسبت به فروشند بی اعتماد میشوند، ویلاسه قصد دارد در پست تفاوت بین سند شورایی و سند تک برگ عرصه و عیان را بصورت مختصر و مفید برای شما شرح داده تا بتواند حس بی اعتمادی را در شما از بین ببرد.

ویلای سند دار:

سازنده برای ساخت زمینی در هر متراژ که انتخاب برای ساخت میکند اگز زمین مورد نظر، از قبل سند یکجا داشته باشد بعد از ساخت ویلا، سند زمین را در اداره ثبت تفکیک می‌نماید و ویلا بصورت خواسته یا ناخواسته سنددار میشود، چون زمین سنددار بوده است. به عنوان مثال:

  • خرید یک زمین سند دار 1000 متری برای ساخت
  • بنای 300 متری
  • در نتیجه کسب سند ارثه و عیان بابت ویلای 300 متری

سند شورائی:

زمینی که سازنده برای ساخت اتتخاب نموده فاقد سند بوده است ولی از هر شخصی که خریداری نموده است هنگام خرید بعد از تکمیل مبایعه نامه نزد بنگاه خریدار+فروشنده به اتفاق هم نزد شورای مخل رفته و شوراء از آنجایی که طبق اسناد گذشته صاحب اصلی را میشناسد معامله را تایید کرده و خریدار جدید را به عنوان مالک جدید میشناسد و سپس مهر شورائی خود را در زیر مبایعه نامه میزند و خریدار به عنوان مالک رسمی شناخته میشود. از مزایای سند شورائی میتوان به این گزینه اشاره کرد که نمیتوان یک ملک را به چند نفر فروخت چون تا مهر شوراء منطقه در مبایعه نامه نباشد نه فروشی صورت گرفته و نه خریدی انجام شده است!

کسب سند تک برگ از روی سند شورایی دارای مراحل راحتیست. چنانچه شخص خریدار خواستار سند تک برگ باشد میتواند مدارد مورد نیاز را جهت تسریع در امور کار به شوارء‌ محل تحویل داده یا خود خود شخص از طریق اداره ثبت شهرستان و با دریافت کل نقشه از منطقه و ملک شخصی که توسط نقشه ها روستایی و یا جی پی اس انجام میشود در صف دریافت سند تک برگ قرار گیرد.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها