انواع سازه ساختمانی
ایجاد شده در : 17 دی 1399 املاک 0 1037

انواع سازه ساختمانی

وقت بخیر،‌ در این پست قصد داریم به بررسی انواع سازه ساختمانی در ساختمان بپردازیم. همانطور که میدانید انتخاب نوع سازه ساختمان چه برای فروشنده و چه برای خریدار امر بسیار مفیدی است. ساختمان ها بر اساس سازه ها به 4 دسته اصلی تقسیم میشوند که هر کدام دارای زیر شاخه های مختلف و نوع های مختلف هستند. از انواع سازه ساختمانی میتوان به: سازه های سنتی، فلزی، بتنی، صنعتی اشاره کرد. هدف ما در این سایت نقد و بررسی این نوع سازه‌ها است تا بتوانیم علاوه بر آشنایی شما با این متریال‌ها، به شما در خرید ویلا بر اساس نوع فندانسیون ها نیز کمکی کرده‌ باشیم.

انواع سازه ساختمانی به روش سنتی:

همانگونه که از نام این نوع سازه ها پیداست این روش را باید در مقابل روشهای علمی مطرح نمود و به عبارتی تفاوت این روش با سایر روشها در این است که طراحی و محاسابت در این نوع سازه ها بر خلاف سازه های بتنی و فلزی بیشتر از اینکه محاسباتی و علمی باشد تجربی بوده و آئین نامه ها و محدودیت های اجرایی در این نوع سازه ها نیز بر اساس نمونه های آماری و تجربی تعیین گردیده است .

حداکثر طبقات مجاز در این نوع سازه در تمام شرایط و مناطق دو طبقه حداکثر ارتفاع مجاز هشت متر از سطح زمین می باشد بعلاوه در طراحی و اجرای پلان معماری باید محدودیت و ضوابط مربوطه به این نوع سازه ها رعایت گردد

سازه سنتی

انواع سازه فلزی:

در این نوع ساختمانها برای ساختن ستونها وپلها از پروفیلهای فولادی استفاده می شود . در ایران معمولا” ستونها را از تیر آهن های I دوبل وی ا بال پهن های تکی (آهنهای هاش) استفاده می نمایند و معمولا” دو قطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می نمایند.سقف این نوع ساختمانها ممکن است تیرآهن و طاق ضربی باشد ویا از انواع سقفهای دیگر از قبیل تیرچه بلوک و… استفاده گردد. برای پارتیشن ها می توان مانند ساختمانهای بتونی از انواع آجر ویا قطعات گچی ویا چوب یا سفالهای تیغه ای استفاده نمود. درهر حال جداکننده ها می باید از مصالح سبک انتخاب شوند . در بعضی از ممالک برخلاف مملکت ما برای اتصال قطعات از جوش استفاده نکرده بلکه بیشتر از پیچ و پرچ استفاده می نمایند وبرای ستونها می توان به جای تیرآهن از نبشی و یا ناودانی استفاده نمود.

سازه فلزی

سازه‌های بتنی:

سازه های بتنی طی چند سال گذشته به دلایلی که بعداً به آن اشاره خواهد شد با یک اقبال عمومی مواجه گردیده و بیشتر سازندگان این سازه را به سازه های فلزی ترجیح می دهند که از دلایل این امر می توان به نوسان در قیمت پروفیل های فولادی ، هزینه کرد یکنواخت در اجرای سازه های بتنی ، فراوانی مصالح سیمان و سنگی ، مقاومت در مقابل شرایط آب و هوایی در صورت تأخیر در اجرا اشاره نمود .

طراحی این سازه ها در کشور به روش های حدی نهایی بوده که در این روش ضرایب تقلیل بار بترتیب به مقاومت بتن و قولاد اعمال می گردد و ضرایب افزایش بار نیز براساس ترکیب بار منظور می گردد.

سازه بتنی

انواع سازه ساختمانی به سبک صنعتی:

شاید تصور رایج در خصوص انواع سازه صنعتی اصولا باتعریف واقعی آن مقداری فاصله داشته باشد و اگر بخواهیم تعریفی واقعی تر از سازه های صنعتی یاصنعتی سازی در ساختمان داشته باشیم می توان گفت ، ابداع هر نوع روش جدید در ساختمان سازی باهدف تولید انبوه وکاهش انرژی های مختلف شامل کارگری ، حرارتی و سرمایشی و ... را صنعتی سازی می گویند . و بر این اساس می توان گفت اصولاً انواع سازه ساختمانی به سبک صنعتی را نمی توان به عنوان یک نوع اسکلت مستقل در نظر گرفت چرا که این سازه ها از نظر نوع اسکلت معمولاً یا بصورت فلزی و یا بتنی و یا تلفیقی از سازه های فلزی و بتنی اجرا می گردند.

سازه صنعتی

امیدواریم در پست انواع سازه ساختمانی در ویلاگ ویلاسه توانسته باشیم بخوبی به بررسی این نوع متریال‌ها پرداخته باشیم و نظر شما را در این رابطه جلب کرده باشیم.


اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی

ثبت نظر :

دسته بندی ها