انواع سازه های ساختمانی

نوشته شده توسطadmin
مقاله قبلی

وقت بخیر،‌ در این پست قصد داریم به بررسی انواع سازه در ساختمان بپردازیم. همانطور که میدانید انتخاب نوع سازه ساختمان چه برای فروشنده و چه برای خریدار امر بسیار مفیدی است. ساختمان ها بر اساس سازه ها به ۴ دسته اصلی تقسیم میشوند که هر کدام دارای زیر شاخه های مختلف و نوع های مختلف هستند. از انواع سازه میتوان به: سازه های سنتی، فلزی، بتنی، صنعتی اشاره کرد. هدف ما در این سایت نقد و بررسی این نوع سازه‌هاست تا بتوانیم علاوه بر آشنایی شما با این متریال‌ها، به شما در خرید و انتخاب ویلا بر اساس نوع فندانسیون ها نیز کمکی کرده‌ باشیم.

سازه سنتی

سازه‌های سنتی:

همانگونه که از نام این نوع سازه ها پیداست این روش را باید در مقابل روشهای علمی مطرح نمود و به عبارتی تفاوت این روش با سایر روشها در این است که طراحی و محاسابت در این نوع سازه ها بر خلاف سازه های بتنی و فلزی بیشتر از اینکه محاسباتی و علمی باشد تجربی بوده و آئین نامه ها و محدودیت های اجرایی در این نوع سازه هانیز بر اساس نمونه های آماری و تجربی تعیین گردیده است .

حداکثر طبقات مجاز در این نوع سازه در تمام شرایط و مناطق دو طبقه حداکثر ارتفاع مجاز هشت متر از سطح زمین می باشد بعلاوه در طراحی و اجرای پلان معماری باید محدودیت و ضوابط مربوطه به این نوع سازه ها رعایت گردد

سازه فلزی

سازه‌های فلزی:

در این نوع ساختمانها برای ساختن ستونها وپلها از پروفیلهای فولادی استفاده می شود . در ایران معمولا” ستونها را از تیر آهن های I دوبل ویا بال پهن های تکی (آهنهای هاش) استفاده می نمایندومعمولا” دوقطعه را بوسیله جوش به همدیگر متصل می نمایند.سقف این نوع ساختمانها ممکن است تیرآهن وطاق ضربی باشد ویا از انواع سقفهای دیگر از قبیل تیرچه بلوک و… استفاده گردد. برای پارتیشن ها می توان مانند ساختمانهای بتونی از انواع آجر ویا قطعات گچی ویا چوب یا سفالهای تیغه ای استفاده نمود. درهر حال جداکننده ها می باید از مصالح سبک انتخاب شوند . در بعضی از ممالک برخلاف مملکت ما برای اتصال قطعات از جوش استفاده نکرده بلکه بیشتر از پیچ وپرچ استفاده می نمایند وبرای ستونها می توان به جای تیرآهن از نبشی ویا ناودانی استفاده نمود.

سازه بتنی

سازه‌های بتنی:

سازه های بتنی طی چند سال گذشته به دلایلی که بعداً به آن اشاره خواهد شد با یک اقبال عمومی مواجه گردیده و بیشتر سازندگان این سازه را به سازه های فلزی ترجیح می دهند که از دلایل این امر می توان به نوسان در قیمت پروفیل های فولادی ، هزینه کرد یکنواخت در اجرای سازه های بتنی ، فراوانی مصالح سیمان و سنگی ، مقاومت در مقابل شرایط آب و هوایی در صورت تأخیر در اجرا اشاره نمود .

طراحی این سازه ها در کشور به روش های حدی نهایی بوده که در این روش ضرایب تقلیل بار بترتیب به مقاومت بتن و قولاد اعمال می گردد و ضرایب افزایش بار نیز براساس ترکیب بار منظور می گردد .

ساز صنعتی

سازه‌های صنعتی:

شاید تصور رایج در خصوص انواع سازه صنعتی اصولا باتعریف واقعی آن مقداری فاصله داشته باشد و اگر بخواهیم تعریفی واقعی تر از سازه های صنعتی یاصنعتی سازی درساختمان داشته باشیم می توان گفت ، ابداع هر نوع روش جدید در ساختمان سازی باهدف تولید انبوه وکاهش انرژی های مختلف شامل کارگری ، حرارتی و سرمایشی و … را صنعتی سازی می گویند . و بر این اساس می توان گفت اصولاً انواع سازه صنعتی سازی را نمی توان به عنوان یک نوع اسکلت مستقل در نظر گرفت چرا که این سازه ها از نظر نوع اسکلت معمولاً یا بصورت فلزی و یا بتنی و یا تلفیقی از سازه های فلزی و بتنی اجرا می گردند .

امیدواریم در پست انواع سازه در ویلاگ ویلا سه توانسته باشیم بخوبی به بررسی این نوع متریال‌ها پرداخته باشیم و نظر شما را در این رابطه جلب کرده باشیم.

همچنین شما ممکن است علاقه مند باشید

مقایسه و بررسی انواع ...

در این پست از وبلاگ ویلاسه قصد معرفی انواع ویلا در مازندران...

تفاوت بین سند شورایی ...

همانطور که میدانید ویلاهای مناطق شمالی در مناطق بومی ساخته شده اند...

ارسال دیدگاه شما

نام *
آدرس ایمیل *
وب سایت